Wick Drain (Bant dren) Yöntemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Prefabrik Dikey Drenajlar olarak da bilinen fitil drenleri, gevşek sıkıştırılabilir (kohezyonlu) zeminlerde sular için drenaj yolları sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Bu yöntemde kullanılan drenaj malzemeleri suyun gidiş yolunu kısaltarak ve kolaylaştırarak zemin konsilidasyonunu hızlandırır ve zemin suyu hızlı bir şekilde tahliye edilir.

Band drenler, esnek, boylamasına kanallar içeren, yüksek su akışı sağlayabilen polipropilen fitillerdir. Bu drenler, filtre gibi, suyu gövdesine çekip hapsederek, kanallar vasıtasyla suyun zemin yüzeyine taşınmasını sağlar. Rulolar halindeki bu drenler mandrel içerisinden geçirilir. Mandrel bir vibratör veya baskı halatları vasıtasıyla istenen deriliğe kadar çakılır yada sürülür. Vibratör ile çakmanın mümkün olmadığı daha sağlam zeminlerde ön delgi de yapılabilmektedir.

Band dren çakımı  sonrasında, Band Dren (wick drain), bir miktar zemin yüzeyinde bırakılacak şekilde kesilir. Mandrel bir sonraki noktaya ilerleyerek, uygulama devam eder. Tüm Drenlerin yerleştirilmesi tamamlandırıldıktan sonra, sahada, yükleme yapılacak zemin sıkıştırılır ve zemin suyu, bu drenlerden yüzeye çıkar ve yüzeydeki kanallar vasıtasıyla uzaklaştırılır. Böylece sistem istenen düzeye kadar indirilmiş ve sıkıştırılmış olur.