PLASTİK KAZIK – DONATISIZ FORE KAZIK NEDİR? NASIL YAPILIR?

Plastik kazık içerisinde donatı yani demir kafes olmayan sadece betondan imal edilmiş yerinde dökme kazık imalatlarıdır. Plastik yada donatız diye tabir edilen kazıklar zemin ıslah ve yapı yüklerinin sağlam zemine aktarılması amacıyla kullanılır. Genelde İKSA amaçlı kullanılmazlar. İmalatta öncelikle delici fore kazık makinası ile projeye uygun olarak belirlenen çap ve boyda delme işlemi yapılır. Sonrasında açılan kuyu-delik içerisine sahaya beton santralinden hazır olarak gelen beton tremi borusu ile doldurulur.

Zemin Araştırma Merkezi uzman kadrosu ve kaliteli ekipmanı ile plastik derin temel sistemlerinin uygulamalarını yapmaya devam etmektedir.

Plastik  Kazık Fiyatları

Fore kazık uygulamasında maliyet belirlenirken bazı başlıklara göre fiyat belirlenmektedir. Bunlar: zemin durumu, kazık boyu, kazık miktarı, kazık çapı, demir donatının ayrıntıları ve işçiliktir. kazık hesabı zemin taşıma gücü özelliğine göre yapılmakta; kazık ölçüleri ve çeşitleri bu değişkenlere göre belirlendiğinden bu da dolaylı yoldan fiyatı etkilemektedir. Bu arada şantiye yeri de önemli İstanbul Merkezde bir iş ile sınır da bir köy de işin fiyatı aynı olmaz.

Plastik Kazık Nerelerde Kullanılır?

Plastik kazıklar, özellikle bina inşaatlarında taşıyıcı temel olarak kullanılır.

Bir Metre Plastik Kazık İçin Ne Kadar Demir Beton Gider

Plastik kazıklarda zemin ve projeye bağlı olarak farklılıklar olsa da genelde gidebilecek beton miktarları tabloda gösterilmiştir.

Kazık Çapı Beton Miktarı
65cm 0,33 m3
80cm 0,50 m3
100cm 0,78 m3 g

Kayıtlar

Her kazık Günlük imalat tutanaklarına işlenir.

Kazık numarası, yeri ve tarihi,
Kazık üst ve alt kotu,
Kazık çapı ve delgi boyu,
Foraj başlangıç ve bitim zamanı,
Kullanılan beton miktarı ve numune alınmış ise numaraları,
Muhafaza borusunun boyu,
İstendiğinde zemin profili,
yer almaktadır.

Fore kazık yapım aşamaları için tıklayın…,,

Fore Kazık Yükleme Deneyi için tıklayın…

+90 533 616 18 67